FC Viitorul U19 a cucerit Supercupa României

186

FC Viitorul și-a adjudecat un nou trofeu: Supercupa României U19, după ce echipa antrenată de Cristian Cămui și Vasile Mănăilă a învins, cu scorul de 3-1 (0-1), pe Dinamo București. Meciul s-a disputat sâmbătă după-amiază, la Mogoșoaia, informează site-ul oficial al clubului constănțean.

Bucureștenii s-au aflat la conducere la capătul primelor 45 de minute, Gabriel Răducan înscriind în min. 21. După pauză, FC Viitorul a pus stăpânire pe joc și a reușit o repriză de excepție. Eroul constănțenilor a fost atacantul Romeo Bănică, acesta izbutind un hat-trick în minutele 50, 60 și 66. De altfel, Bănică a fost recompensat la final și cu trofeul acordat pentru "Jucătorul finalei".

FC Viitorul U19: Murariu, Boboc, Leca, Vidrășan, Neciu (min. 74, R. Ghiță), M. Ene (min. 90+1, Săbăngeanu), Negrean, Tucaliuc, Matiș (min. 76, Zete), Bănică (min. 84, Pop), Mihalache (min. 58, Halep).

FC Viitorul U19 este câștigătoarea Ligii Elitelor (4-0 în finala cu Dinamo U19).