FC Viitorul rămâne în coasta liderului. Trupa lui Hagi, victorie cu Chindia

174

FC Viitorul a obținut o nouă victorie în Liga I și a devenit, pentru o zi, lider în clasament.

Echipa lui Gheorghe Hagi a primit, vineri seară, vizita Chindiei Târgoviște, formație antrenată de fostul internațional Viorel Moldovan. Cu celebrul Rivaldo în tribune, dar fără fiul acestuia pe teren, Viitorul a început foarte bine partida de la Ovidiu. În minutul 7, George Ganea a înscris un gol frumos și i-a dus pe constănțeni în avantaj. 20 de minute mai târziu, Cosmin Matei i-a oferit o pasă bună lui Boboc, iar internaționalul român a dus scorul la 2-0 cu o execuție impecabilă.

În partea a doua, FC Viitorul putea face 3-0, însă mingea șutată de Ganea a lovit încheietura barelor porții adverse. La ultima fază a partidei, Louis Munteanu a închis tabela cu un șut perfect.

S-a terminat 3-0 pentru Viitorul, care, în urma acestui rezultat, a acumulat 28 de puncte în clasament și a urcat pe primul loc, însă doar pentru 24 de ore. CFR Cluj s-a impus în duelul cu Academica Clinceni (3-0) și și-a reluat poziția de lider, acumulând 30 de puncte.
În etapa viitoare, FC Viitorul va juca pe terenul celor de la Hermannstadt.