FC Viitorul a făcut egal cu Vitesse Arnhem: Fosta campioană a condus cu 2-0

161

Formația FC Viitorul a remizat, joi, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Vitesse Arnhem, în prima manșă a turului doi preliminar al Ligii Europa, meci la care a condus cu 2-0 și a rămas în inferioritate numerică spre final, scrie stiripesurse.ro

Ultimele zece minute ale partidei de la Ovidiu s-au disputat pe o ploaie torențială.

Au marcat Drăguș ’43, ’49 pentru gazde și Matavs ’54 și Linssen ’72 pentru oaspeți, toate golurile cu capul.

În minutul 79, de la FC Viitorul a fost eliminat Andrei Artean, pentru un fault la Gong, scrie news.ro.

1-0: Drăguș a deschis scorul cu o lovitură cu capul, după o centrare a lui Houri

2-0: Același Drăguș a marcat tot cu capul, după o centrare a lui Achim.

2-1: Matavs a deviat cu capul la un șut al lui Buttner de la marginea careului.

2-2: Linssen a stabilit scorul final cu capul, din nouă metri.

FC Viitorul: Cojocaru – Lima (Luchin ‘73), Țîru, Mladen De Nooijer - Achim, Băluță, Vână - Hagi, Drăguș (Artean ’73), Mățan (Houri ‘30). Antrenor: Gheorghe Hagi

Vitesse: Eduardo - Karavaev, Thelander, Clarke-Salter, Buttner – Foor (Bero ’84), Serrero - Beerens, Bruns(Gong ’68), Linssen – Matavs. Antrenor: Leonid Sluțki