FC Viitorul a câştigat Liga Elitelor U17. 5-1 în finala cu UTA Arad

114

FC Viitorul şi-a păstrat titlul de campioană naţională la fotbal-juniori U17 (sportivi născuţi după 1 ianuarie 2002).

Echipa constănţeană, antrenată de Ionuţ Mihu, a disputat, la Centrul Naţional de Fotbal de la Mogoşoaia, finala Ligii Elitelor U17 contra formaţiei UTA Arad U17. O partidă la discreţia constănţenilor, care s-au impus cu scorul de 5-1 (1-0).

Prima repriză a fost controlată cu autoritate de FC Viitorul, care a punctat însă o singură dată, în minutul 42, prin căpitanul Eduard Radaslavescu, acesta reluând superb la colţul lung din interiorul careului.

Constănţenii au risipit orice emoţie în privinţa învingătoarei imediat după pauză, când Denis Bujor a dublat avantajul cu un şut din interiorul careului, în minutul 47. Nou intrat pe teren, Adrian Caragea avea să-şi facă imediat simţită prezenţa. Mai întâi, atacantul Viitorului a reluat în plasă o centrare prin faţa porţii (3-0, min. 65), iar mai apoi a semnat „dubla” cu o finalizare din interiorul careului (4-0, min. 70).

Aradul a înscris golul de onoare prin Patrick Păşcălău, în minutul 86, însă ultimul cuvânt l-au avut tot constănţenii, Adrian Mazilu închizând tabela prelungiri (min. 90+3), după ce a driblat şi portarul, 5-1.

Graţie acestui succes, FC Viitorul U17 a redevenit campioană naţională U17 pentru al treilea sezon consecutiv.

În afara cupelor şi medaliilor oferite laureatelor, organizatorii au oferit un premiu special: titlul de jucătorul finalei, decernat lui Eduard Radaslavescu.

FC Viitorul U17 (antrenor Ionuţ Mihu): Dincă, Maftei, Osman, Duţu, Borza (min. 60, Curea), Radaslavescu, Martinovic, Bujor (min. 75, Neicu), Malama (min. 75, Stancu), Băceanu (min. 63, Mazilu), Sali (min. 63, Caragea).