FC Farul și-a pierdut invincibilitatea pe teren propriu

238

FC Farul Constanța a suferit astăzi prima înfrângere pe teren propriu din actualul sezon al Ligii 2. Echipa antenată de Ianis Zicu a fost învinsă pe stadionul din strada Primăverii de Turris Oltul Turnu Măgurele cu 0-1, însă scorul putea fi chiar mai sever. Oaspeții și-au anunțat intențiile ofensive încă din start, cu un șut din cercul de la mijlocul terenului al lui Denis Ispas direct în transversală. Și constănțenii au nimerit bara în minutul 27, prin Gherghiceanu, și au mai creat în două rânduri panică în careul advers, însă fără rezultat pe tabelă. Din păcate, partea secundă avea să fie dominate copios de Turris, care a deschis rapid scorul, în minutul 51, când Dragoș Ispas a deviat cu capul, pe spate, mingea trimisă dintr-o lovitură liberă, iar portarul Muțiu a plonjat zadarnic. Contraatacurile oaspeților au făcut ravagii, Serediuc și Voinea ratând alte ocazii mari de a mări avantajul lui Turris.

Au evoluat următoarele formații:

Farul: Muțiu (cpt.) - Marius Leca, Cană, I. Ursu, D. Panait - D. Toma (’55 Toma), Antoche, Cruceru – Kanda (’69 Halep), Gherghiceanu (’55 Hordouan), Al. Stoica

Antrenor: Ianis Zicu

Turris Oltul: Duțu - Călințaru, Ct. Pîrvulescu, D. Ispas, Mitrea - Haită, Sil. Pană (cpt.), Pațurcă – Serediuc (’81 Nwabueze), Alb. Voinea (’88 Negruț), Tescan (’46 Buleică)

Antrenor: Erik Lincar