190
FC Farul, o victorie şi o remiză în ultimele amicale înaintea debutului în noua stagiune - fcfarul-1626024965.jpg

FC Farul Constanţa a disputat, sâmbătă, 10 iulie, pe stadionul „Central” al Academiei Hagi de la Ovidiu, ultimele două partide amicale înaintea startului sezonului 2021/2022 al Ligii I la fotbal.

Dimineaţa, „marinarii” au primit replica divizionarei secunde Dacia Unirea Brăila, în faţa căreia s-au impus cu scorul de 3-2 (0-1), la finele unui meci cu cinci goluri, foarte multe ocazii la ambele porţi şi un penalty ratat de faristul Bodişteanu.

Managerul tehnic al Farului, Gheorghe Hagi, a început meciul cu nouă jucători născuţi după 1 ianuarie 2001, iar pe parcurs au mai intrat alţi juniori, Sali (15 ani), Malama (17 ani), Mălăele, Grameni, Buta - toţi 18 ani.

Brăila a condus la pauză cu 1-0, graţie golului lui Stănescu (min. 6), iar Farul a egalat în debutul reprizei secunde, prin Grosu (min. 59). Două minute mai târziu, acelaşi Stănescu a adus echipa oaspete în avantaj, însă Farul a găsit resurse pentru a întoarce soarta jocului, după golurile lui Ely (min. 74) şi Buta (min. 90+2).

FC Farul: Dur-Bozoancă, Georgescu (min. 78, Dobrosavlevici), Bârzu, Dănuleasa, Lazăr (min. 22, Buta), Grosu, Popescu (min. 65, Ely), Radaslavescu (min. 46, Mălăele; min. 78, Grameni), Mihalcea (min. 46, Sali), Andronache (min. 78, Malama), Bodişteanu (min. 78, Purece).

Seara, adversarii echipei constănţene au fost bulgarii de la Cerno More Varna, partida încheindu-se la egalitate, scor 1-1 (1-0).

FC Farul a început în trombă şi Alexi Pitu a deschis scorul încă din minutul 4, cu un şut plasat de la 20 metri, după o acţiune personală. Tot în primele minute s-a înscris şi în partea secundă, Iliev restabilind egalitatea cu un şut plasat, în minutul 48.

FC Farul: Tordai, Dussaut (min. 69; Buta, min. 89, Lazăr), Larie, Mladen, De Nooijer (min. 46, Dobrosavlevici), Josemi (min. 64, Mălăele), Pires (min. 89, Popescu), Grameni (min. 75, Purece), Chiţu (min. 75, Andronache), Petre (min. 46, Ely; min. 89, Radaslavescu), Pitu (min. 75, Sali).

FC Farul va debuta în ediţia 2021/2022 a Ligii I în deplasare, cu UTA Arad, partidele etapei inaugurale fiind programate în week-end-ul 16-18 iulie, iar primul meci al echipei constănţene pe teren propriu va avea loc, în runda secundă, împotriva celor de la Gaz Metan Mediaş.