FC Farul a obținut prima victorie din play-off, la Bacău

292

"Marinarii" au reușit prima victorie din actuala ediție a play-off-ului Ligii a ll-a, Seria l, după ce s-au impus pe terenul celor de la

SC Bacău, scor 5-1(2-1), în etapa a V-a.

Dat afară de fostul antrenor Ilie Stan, Adrian Pătulea a fost readus în lot de Ion Barbu și nu a dezamăgit. În minutul 14, atacantul Farului a reușit să îl învingă cu un șut plasat pe Ureche. Băcăuanii au egalat în minutul 36, prin golul lui Dumitriu, însă tot constănțenii aveau să intre la cabine în avantaj, după reușita aceluiași Pătulea.

În repriza secundă, gazdele au fost cu ratările, iar Farul cu golurile. Munteanu (min. 56) și Chițu (min. 68) au marcat prin două execuții asemănătoare, loburi de la aproximativ 40 de metri ce l-au surprins pe nefericitul Ureche, iar între cele două goluri spectaculoase s-a intercalat și autogolul lui Burcă, din minutul 61.

FC Farul (antrenor, Ion Barbu): Dinu, Băjan, Ionescu, Bratu, Corcoveanu (min. 73, Zugravu), Munteanu (min. 85, Cristea), Milea (min. 57, Ioniță), Suciu, Neagu, Pătulea, Chițu.

Celelalte rezultate ale etapei: Rapid București - Dunărea Călărași 1-0, Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila 2-1.

Etapa următoare pregătește duelurile: FC Farul - Dacia Unirea Brăila, SC Bacău - Rapid București, Academica Clinceni - Dunărea Călărași. Clasament: 1. Rapid (34 p), 2. Dunărea Călărași (31 p), 3. Brăila (28 p), 4. Academica Clinceni (27 p), 5. SC Bacău (22 p), 6. FC Farul (22 p).