EURO 2016 / Portugalia - Islanda 1-1. GALERIE FOTO

183

Selecționatele Portugaliei și Islandei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), într-o partidă din cadrul Grupei F a Campionatului European de fotbal - EURO 2016, disputată marți seara, pe stadionul "Geoffroy Guichard" din Saint-Etienne.

Portughezii au deschis scorul în minutul 32, prin Nani, însă islandezii au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Birkir Bjarnason (min.50).

Debutul jocului a stat sub semnul echilibrului, islandezii evoluând fără nicio reținere în fața puternicei naționalei lusitane, condusă din teren de startul Cristiano Ronaldo. Nordicii au avut o primă acțiune periculoasă în minutul 4, când Sigurdsson a pătruns pe partea stângă și a șutat la poartă, mingea fiind reținută în doi timpi de goalkeeper-ul Rui Patricio.

Portughezii și-au regăsit treptat ritmul de joc, iar cuplul de atacanți Ronaldo — Nani s-au aflat la originea primei mari ocazii de gol, în minutul 22, când portarul Halldorsson și-a salvat echipa printr-un reflex impresionant.

Trei minute mai târziu, Cristiano Ronaldo s-a aflat față în față cu Halldorsson, însă nu a reușit să lovească bine balonul, permițându-i islandezului să respingă.

Forcing-ul portughezilor a dat rezultate în minutul 32, când Nani, bine servit de Andre Gomes, la capătul unei frumoase acțiuni ofensive inițiate în flancul drept, a reușit deschiderea scorului cu un șut din interiorul careului, atacantul lui Fenerbahce ajungând astfel la 18 goluri în tricoul naționalei lusitane.

Meciul a continuat într-un ritm intens până la pauză, cu portughezii la cârma jocului și islandezii încercând să lovească pe contre, însă rezultatul a rămas nemodificat. De menționat că, pe parcursul primelor 45 de minute, lusitanii au șutat de 12 ori la poartă iar islandezii de 2 ori.

În debutul reprizei secunde, după câteva acțiuni ofensive ale portughezilor, Islanda reușește să restabilească egalitatea, în minutul 50, prin Birkir Bjarnason, care a înscris cu această ocazie primul gol al naționalei țării sale la un turneu final de Campionat European.

După această reușită a nordicilor, Portugalia și-a întețit acțiunile ofensive, însă apărarea islandeză, în frunte cu portarul Halldorsson, a reușit să păstreze tabela nemodificată, în ciuda ocaziilor lui Andre Gomes (60), Raphael Guerreiro (min.61), Nani (min.71) și Ronaldo (min.73).

Islandezii au dat la rândul lor emoții defensivei lusitane, în minutul 74, când balonul deviat cu capul de Sigthorsson spre Bodvarsson este reținut de portarul Rui Patricio.

Cu forțe proaspete pe teren, după intrarea în joc a lui Renato Sanchez și Richardo Quaresma, portughezii își intensifică acțiunile la poarta lui Halldorsson, iar Cristiano Ronaldo ratează o mare ocazie de a marca în minutul 85, când a trimis balonul cu capul direct în brațele portarului islandez, din marginea careului de șase metri.

Nordicii puteau da lovitura în ultimele minute ale timpului regulamentar de joc, când noul intrat Alfred Finnbogason a șutat puternic din interiorul careului portughez, însă Rui Patricio a reușit să respingă, iar egalitatea s-a menținut pe tabela de marcaj până la final.

Islanda, echipă care participă în premieră la un Campionat European, reușește astfel să producă surpriza în meciul său de debut la această competiție, ținând în șah experimenta națională a Portugaliei, potrivit Agerpres.ro.

În celălalt meci din Grupa F disputat marți, Ungaria a învins cu scorul de 2-0 Austria, la Bordeaux, maghiarii ocupând astfel primul loc în clasament după primele două jocuri.

Portugalia — Islanda 1-1 (1-0)

Au marcat: Nani (32), respectiv Birkir Bjarnason (50)

Saint-Etienne — Stadion "Geoffroy Guichard"

EURO 2016 — Grupa F

Au evoluat echipele:

Portugalia: 1-Rui Patricio, 3-Pepe, 5-Raphael Guerreiro, 6-Ricardo Cavalho, 11-Vieirinha — 8-Joao Moutinho (16-Renato Sanchez, min.71), 10-Joao Mario (20-Richardo Quaresma, min.76), 13-Danilo, 15-Andre Gomes (9-Eder, min.84) — 7-Cristiano Ronaldo (căpitan), 17-Nani. Selecționer: Fernando Santos.

Rezerve neutilizate: 12-Anthony Lopes, 22-Eduardo — 2-Bruno Alves, 4-Jose Fonte, 14-William Carvalho, 18-Rafa Silva, 19-Eliseu, 21-Cedric, 23-Adrien Silva.

Islanda: 1-Hannes Halldorsson — 2-Birkir Saevarsson, 6-Ragnar Sigurdsson, 14-Kari Arnason, 23-Ari Skulason — 7-Johann Gudmundsson (18-Elmar Bjarnason, min.89), 8-Birkir Bjarnason, 10-Gylfi Sigurdsson, 17-Aron Gunnarsson (căpitan) — 9-Kolbeinn Sigthorsson (11-Alfred Finnbogason, min.81), 15-Jon Dadi Bodvarsson. Selecționeri: Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson.

Rezerve neutilizate: 12-Ogmundur Kristinsson, 13-Ingvar Jónsson — 3-Haukur Heidar Hauksson, 4-Hjörtur Hermannsson, 5-Sverrir Ingason, 16-Rúnar Már Sigurjónsson, 19-Hordur Magnússon, 20.Emil Hallfredsson, 21-Arnor Ingvi Traustason, 22-Eidur Gudjohnsen.

Arbitru: Cüneyt Çakir; arbitri asistenți: Bahattin Duran, Tarik Ongun; arbitri asistenți suplimentari: Hüseyin Göçek, Bariș Șimșek (toți din Turcia); arbitru de rezervă: Carlos Del Cerro (Spania).

Delegat UEFA: Nodar Akhalkatsi (Georgia).

Cartonașe galbene: Bjarnason (59), Finnbogason (90+4).