Elena Zaharia joacă la Openul Americii de Nord la tenis de masă

158

Jucătoarea constănțeană de tenis de masă Elena Zaharia este prezentă, în această perioadă, la Openul Americii de Nord, competiție care se desfășoară la Markham, în Canada.

Sportiva de la malul mării a trecut în primul tur preliminar de favorita gazdelor, Sophie Gauthier, pe care a învins-o fără drept de apel cu scorul de 4-0 (11-9, 11-9, 11-5, 11-6).

Ea își așteaptă adversara din turul  doi, însă, până atunci, a evoluat și în competiția Under 21, acolo unde a jucat tot în compania canadiencei Sophie Gauthier, pe care a învins-o din nou, scor 3-1 (11-5, 11-6, 9-11, 11-9). În optimile de finală ale turneului Under 21, Elena Zaharia a cedat în fața unguroaicei Leonie Hartbrich, scor 0-3 (5-11, 8-11, 7-11).

La competiția din Canada evoluează și Andreea Dragoman. Ardeleanca a pierdut în primul tur al competiției senioarelor în fața chinezoaicei Fanzhen Huang, scor 3-4 (15-13, 11-8, 8-11, 8-11, 11-9, 5-11, 1-11), însă în turneul Under 21 se află încă în cursa pentru medalie.