Eduard-Michael Grosu a câştigat ediţia a 53-a a Turului ciclist al României

127

Rutierul Eduard-Michael Grosu, component al naţionalei României, a câştigat, duminică, ediţia a 53-a a Turului ciclist al României, încheiată la Bucureşti, după ce a terminat ultima etapă pe locul secund, potrivit Agerpres.

Italianul Andrea Guardini s-a impus pe circuitul Piaţa Presei Libere - Şos. Kiseleff - Arcul de Triumf - Şos. Regele Mihai I - Piaţa Victoriei şi retur, alergat de 18 ori, cu timpul de 2 h 14 min 25 sec pe cei 100 km, urmat în acelaşi timp de Grosu, polonezul Szymon Krawczyk (CCC Development Team), germanul Lucas Carstensen (Bike Aid), Ionuţ-Andrei Andrei (CS UVT Devron West Cycling Team), Adi-Narcis Marcu (Torpedo Zărneşti)) etc.

Guardini a reuşit a doua sa victorie de etapă, după ce s-a impus în prolog. Edi Grosu, care a deţinut tricoul galben de lider al clasamentului general din prima etapă, a reuşit şi el două victorii, în etapele 3 şi 4.

Cele trei sprinturi intermediare de duminică au fost câştigate de românul Serghei Ţvetcov, de kazahul Matvei Nikitin (Vino Astana Motors) şi de germanul Lucas Carstensen.