Dunărea Brăila, victorie strânsă cu Tertnes Bergen, în EHF European League

90

HC Dunărea Brăila a învins echipa norvegiană Tertnes Bergen cu scorul de 28-26 (14-11), sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă a turului al doilea preliminar al competiţiei feminine de handbal EHF European League, potrivit Agerpres.

Dunărea a controlat prima repriză, în care a avut un avantaj maxim de patru goluri, 12-8, 14-10.

După pauză, formaţia brăileană a avut la un moment dat nouă goluri avans pe tabelă, 23-14, 24-15, 25-16, 26-17, dar în ultimele zece minute a marcat doar două goluri şi a primit opt, scorul final fiind de 28-26.

Pentru Dunărea au marcat Bianca Tiron 6 goluri, Marina Dmitrovic 6, Cătălina Preda 3, Tamires Morena Lima de Araujo 3, Elena Dache 3, Jovana Sazdovska 2, Elena Şerban (portar) 2, Nicoleta Safta 1, Maria Kanaval 1, Mădălina Zamfirescu 1.

Golurile echipei nordice au fost reuşite de Thea Stankiewicz 8, Madeleine Hilby 5, Henrikke Hauge Kjoelholdt 4, Linn Gosse 2, Kaja Horst Haugseng 2, Josefine Intelhus 1, Thea Adelheid Skarstein-Storeng 1, Birgitte Karlsen Hagen 1, Eva Erdal Moen 1, Martine Helleso Knutsen 1.

Au arbitrat sârboaicele Vanja Antic şi Jelena Jakovljevic, iar delegat EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

Şi manşa a doua dintre Dunărea şi Tertnes Bergen va avea loc în Sala Danubius din Brăila, duminică, de la ora 13:00.