Două medalii pentru CS Farul, la Campionatul Național de floretă

148

La Izvorani, a avut loc o nouă ediție a Campionatului Național de floretă pentru juniori, în probele individuale și pe echipe, competiție la care CS Farul Constanța a cucerit două medalii.

În proba feminină individuală, Raluca Drăghici, pregătită de antrenoarea Mihaela Ion, a trebuit să se mulțumească cu argintul, după ce a fost învinsă în finală de Laura Vîrga (CSU Poli Timișoara), scor 11-15. Până în actul final, constănțeanca trecuse de Teodora Sîrbu (CSU Poli Timișoara), cu 15-10, și de stelista Anca Săveanu, 15-9.

Celelalte membre ale clubului de la malul mării, Raluca Văcărașu și Teodora Băloiu, au terminat pe locurile 10, respectiv 17.

Cele trei sportive au continuat forma bună și în întrecerea pe echipe, acolo unde CS Farul a obținut medaliile de bronz, după ce a dispus în finala mică de CS Satu Mare, scor 45-39. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului au terminat sportivele de la CSU Poli Timișoara, victoriose în finala cu CS Steaua, scor 45-37.