Dinamo București - FC Viitorul Constanța 2-1, victorie în play-off

171

Dinamo a învins-o pe Viitorul, scor 2-1, în cea de-a șasea etapă din play-off și astfel a rupt blestemul meciurilor fără victorie pe teren propriu în fața formației lui Hagi.

"Câinii" au început mai tare și Rivaldinho a ratat prima șansă de gol după 13 minute, când a șutat pe lângă poarta lui Rîmniceanu de la 16 metri.

După pauză, elevii lui Hagi au ieșit mai hotărâți și Ganea și-a trecut în cont o ocazie importantă după un șut puternic din afara careului respins în corner de Cerniauskas.

Dinamo a deschis scorul în minutul 68, când Steliano Filip a centrat de pe stânga, Rivaldinho a sărit peste minge, iar Hanca a finalizat cu un șut la colțul lung.

Același Hanca a majorat diferența șase minute mai târziu, după o execuție cu călcâiul din careul mic.

Viitorul a marcat în minutul 77 prin George Țucudean, care a profitat de faptul că Dielna a fost foarte lent.

După 6 etape scurse din play-off, Dinamo ocupă locul 3, cu 32 de puncte, în timp ce Viitorul e pe poziția a doua, la două lungimi peste formația alb-roșie. Lider e FCSB, care are 36 de puncte și un meci în minus.