Din nou campioană U19! FC Viitorul va juca în Youth League

353

FC Viitorul a câștigat Liga Elitelor Under 19, după ce a învins, sâmbătă, la Centrul Național de Fotbal de la Mogoșoaia, în marea finală, cu scorul de 3-1 (1-1), pe Dinamo București.

Dinamoviștii au marcat primii, în min. 24, prin Lazăr, dar constănțenii au egalat înainte de pauză, gol Pop (min. 36). Repriza secundă a fost controlată autoritar de Viitorul, care și-a asigurat victoria grație golurilor reușite de Nedelea (min. 59) și Munteanu (min. 81).
Cel mai bun jucător al finalei a fost desemnat Cosmin Tucaliuc, mijlocașul Viitorului fiind premiat de directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichiță.

FC Viitorul (antrenor Cristian Cămui): Mușat, Georgescu (min. 82, Ghiță), Leca (cpt.), Ștefănescu, Nedelea (min. 89, Mureșan), Tucaliuc, Călin, Haită (min. 82, Negrean), Pop (min. 63, Munteanu), Pitu (min. 63, Matiș), Halep.

Dincolo de titlul de campioană, partida a avut ca miză și participarea în Youth League, cea mai importantă competiție juvenilă la nivel european. Astfel, FC Viitorul va reprezenta România în Youth League pentru al doilea an consecutiv.
În meciul pentru locurile 3-4, U Craiova s-a impus în fața Universității Cluj, scor 4-3.