Diana Bulimar și Andrei Muntean, pe podium la Cupa Mondială de la Doha

112

Sportiva română Diana Bulimar s-a clasat a doua în finala de la paralele, iar Andrei Muntean a terminat pe trei la inele, joi, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

Bulimar, care a revenit în competiție la Doha după o pauză de nouă luni, din cauza unor probleme medicale, a obținut 13,600 în finala de la paralele, fiind devansată de franțuzoaica Youna Dufournet, 15,650 p, a treia a fost elvețianca Jessica Diacci, cu 13,250 p, iar pe patru s-a clasat Laura Jurca, 13,175. În calificări, Jurca obținuse cea mai bună notă, 13,150, iar Bulimar fusese a patra (12,550).

La inele, Andrei Muntean a ocupat locul al treilea, cu 15,325 puncte, fiind devansat de brazilianul Arthur Zanetti, 15,725, și de armeanul Artur Tovmasian, 15,425 p. În calificări, Muntean fusese tot al treilea, cu 15,300 puncte, devansat de brazilianul Arthur Zanetti, 15,750 p, și de armeanul Vahagn Davtian, 15,450 p, scrie realitatea.net.