Daniel Asaftei, medaliat cu argint la Campionatul European

428

Sportivul constănțean Daniel Asaftei, de la CS Marina / Academia Navală "Mircea cel Bătrân", a cucerit medalia de argint la Campionatul European de kempo, competiție desfășurată, zilele trecute, la Tallinn (Estonia), cu participarea celor mai duri luptători de pe Bătrânul continent.

Constănțeanul, care a evoluat în limitele categoriei 71 de kilograme, și-a învins adversarii în primele patru meciuri și s-a calificat astfel în finală, unde a întâlnit un reprezentant al Rusiei. Finala a fost una echilibrată, însă, la un moment dat, rusul, care s-a axat pe lupta la sol, i-a făcut o fixare pe glezna (cu probleme) a lui Daniel și acesta s-a recunoscut învins.

La Europene, România a fost reprezentată de opt sportivi din lotul condus de Amato Zaharia.

De asemenea, în calitate de invitați speciali, au venit în tribune trei foști mari luptători UFC din Europa: Oleg Tak-tarov (Rusia), Alessio Sakara (Italia) și Igor Vovchanchin (Ucraina).

Pentru Daniel Asaftei, urmează participa-rea la Campionatul Mondial MMA din Japonia, unde și-a propus să cucerească o medalie, cât mai strălucitoare.