CVM Tomis, victorie muncită la Baia Mare!

278
Sunt meciuri tari, foarte echilibrate, în care ambele echipe dau tot ce au mai bun pe teren. Așa a fost și meciul de sâmbătă seara din sala polivalentă de la Baia Mare. Jocul a durat aproape două ore și jumătate și a avut nevoie de cinci seturi pentru a afla câștigătoarea. Rând pe rând cele două echipe au avut șansa loviturii decisive. Începutul jocului a fost la discreția constănțenilor, CVM-ul reușind să-și adjudece primul set scor 25-22. Știința Explorări a revenit în joc în finalul setului doi când tomitanii au ratat șansa de a face 2-0 la seturi. Maramureșenii au reușit să se impună cu 31:29 și să egaleze la 1 scorul la seturi. Setul trei nu a adus nimic nou, lupta aprigă și scorul de pe tabelă de la final fiind parcă trase la indigo 31:29. Tomisul nu a început bine nici setul patru, băieții lui Martin Stoev fiind la un pas să piardă jocul, însă Began & Co. au reușit să strângă rândurile și să se impună scor 29:27. În decisiv, valoarea jucătorilor de la Tomis și-a spus cuvântul, constănțenii reușind să se impună fără emoții 15:12. Victoria de la Baia Mare îi păstrează pe tomitani în cursa de urmărire a liderului Remat Zalău, care a reușit să se impună categoric scor 3-0 în deplasare pe terenul ultimei clasate, "U" Cluj. Etapa viitoare a Diviziei A1 la volei masculin este programată miercuri, când CVM Tomis va primii în Sala Sporturilor vizita celor de la VCM LPS Piatra Neamț. Meciul nu se anunță a fi unul ușor pentru tomitani, mai ales că moldovenii au un moral bun după victoria de sâmbătă scor 3-0 în fața celor de la CSM Agronomia București. În urma acestui rezultat formația nemțeană a ajuns pe locul trei în clasament.