Divizia A la handbal feminin, Seria A

CSU Neptun Constanţa „iernează” pe locul doi în clasament

138

Echipa feminină de handbal CSU Neptun s-a impus, cu scorul de 27-20, în faţa celor de la HCF Piatra Neamţ, în ultimul meci al anului, disputat la Sala Sporturilor din Constanţa, în cadrul etapei a zecea a Diviziei A, Seria A.

Dornice să încheie anul cu o victorie de palmares, jucătoarele antrenate de Ion Ivan şi Lăcrămioara Ilie s-au aflat permanent la conducerea ostilităţilor, au impus ritmul încă din prima repriză, însă nu au reuşit să se desprindă şi pe tabelă, la pauză având avantaj de numai două goluri, 12-10. În partea a doua a jocului, constănţencele au avut o evoluţie mult mai solidă. Apărarea a închis culoarele, poarta a „ţinut”, iar la finalizare a crescut semnificativ precizia. S-a terminat 27-20 în favoarea Neptunului, un succes conform cu realitatea din teren.

Pentru CSU Neptun, au marcat: Gabriela Moldoveanu 10, Andreea Pintilie 5, Mihaela Stănciulescu 5, Rebeca Gheorghe 3, Ariana Cercel 2, Maria Ilie 1 şi Dana Matei 1.

Iată şi rezultatele înregistrate în celelalte partide ale rundei: CSM Bucureşti II - CS Ştiinţa Bacău 29-14, ACS Spartac Bucureşti - ACS Şc. 181 SSP Bucureşti 19-37, CSM Unirea Slobozia - CSM Galaţi 29-35, CS Activ Prahova Ploieşti - CNE Sfântu Gheorghe 33-25.

CSM Corona Braşov şi CSM Roman au stat.

În clasament, graţie victoriei cu HCF Piatra Neamţ, CSU Neptun a urcat pe locul doi, cu 20 de puncte. Lideră este CSM Galaţi (21 de puncte), iar locurile trei şi patru sunt ocupate de CSM Corona Braşov (19 p), respectiv CSM Unirea Slobozia (19 p), toate cele trei echipe având câte un meci mai puţin disputat.

Handbalul din Divizia A ia o pauză până la finalul primei luni a anului 2022. Pe 23 ianuarie, CSU Neptun va juca, în deplasare, cu CS Ştiinţa Bacău.