CSM Bucureşti, victorie importantă în Liga Campionilor

200

CSM Bucureşti a învins echipa daneză Team Esbjerg, cu scorul de 28-26 (15-10), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, într-un meci din Grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Primele zece minute au fost echilibrate, după care „tigroaicele” s-au desprins pe tabelă, 7-4, 8-5, ecartul crescând până la şapte goluri, 14-7, 15-8, iar la pauză scorul a fost 15-10.

Debutul părţii secunde a aparţinut oaspetelor, care au marcat trei goluri consecutive (15-13).

Danezele au reuşit egalitatea, 19-19, în min. 47, dar apoi CSM a trecut din nou la cârma jocului, au luat un avantaj de trei goluri, 23-20, 25-22. Esbjerg s-a apropiat din nou la un singur gol, 26-25, dar CSM s-a impus în cele din urmă cu 28-26.

Pentru CSM au marcat Cristina Neagu 7 goluri, Crina Pintea 6, Elizabeth Omoregie 4, Carmen Martin Berenguer 3, Barbara Lazovic 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Andrea Klikovac 2, Martine Smeets 1, Laura Moisă.

Au arbitrat Marija Ilieva şi Silvana Karbeska, ambele din Macedonia de Nord, iar delegat EHF a fost românul Constantin Din.