Cristian Pletea și Eliza Samara, pe podiumul Cupei României

198

În perioada 8-10 decembrie, la Arad, s-au desfășurat întrecerile Cupei României la tenis de masă, probele individuale ale categoriilor tineret și seniori. Cei mai valoroși jucători români ai momentului, experimentații Hunor Szocs, Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu, au absentat de la această competiție, legea fiind făcută de componenții echipei naționale de juniori, medaliați la ultima ediție a Campionatelor Mondiale.

Astfel, la tineret, Cristian Pletea (LPS "Nicolae Rotaru" Constanța) a cucerit aurul, fiind urmat de Florin Spelbuș (CS Pristavu Câmpulung Muscel), Rareș Sipoș (CSM Cluj) și Dragoș Oprea (CSM Buzău). În competiția seniorilor, Pletea a obținut doar bronzul, fiind întrecut de Rareș Sipoș (aur) și Dragoș Oprea (argint).

La feminin senioare, concursul a fost câștigat de constănțeanca Elizabeta Samara, actualmente legitimată la CSA Steaua București, în timp ce, la junioare, s-a impus Bianca Crișan (CSM Arad).