Final de sezon în sportul cu bila de celuloid

Constănţenii, pe podium la „maratonul” de tenis de masă de la Buzău

Joi, 24 Decembrie 2020
709
Cei mai buni jucători de tenis de masă din România şi-au dat întâlnire, zilele trecute, la sala Clubului Sportiv Şcolar din Buzău, unde Federaţia Română de Tenis de Masă a organizat patru competiții importante, de la startul cărora nu au lipsit nici reprezentanţii Constanţei.

Un veritabil „maraton” al sportului cu bila de celuloid, ultimul pe anul 2020, a avut loc în sala buzoiană. Startul s-a dat cu întrecerile Campionatului Naţional individual de tineret, urmate de partidele din Cupa României - tineret şi seniori şi Top 16 - seniori.



Dintre constănţeni, cel mai bun rezultat l-a reuşit Paul Mladin, de la CS Topstar TT, jucătorul în vârstă de 21 de ani cucerind medalia de argint la Top 16 - seniori. După trei victorii (3-1 cu Adrian Uţă, în optimi, 3-2 cu Alexandru Manole, în sferturi, şi 3-0 cu Lucian Munteanu, în semifinale), Mladin a acces în finală, unde a fost învins la mare luptă, scor 2-3, de Alexandru Cazacu.
Tot în Top 16 - senioare a evoluat şi Ioana Băiaşu (15 ani), de la LPS „Nicolae Rotaru”, constănţeanca fiind însă învinsă în sferturi de finală, scor 1-3, de Luiza Popescu.



Extrem de spectaculoase au fost şi finalele Campionatului Național individual de tineret. La masculin, frații Cristian şi Iulian Chiriță și-au disputat supremaţia, iar la feminin, constănţeanca Elena Zaharia (16 ani), de la LPS „Nicolae Rotaru”, chiar dacă a pierdut, s-a luptat de la egal la egal cu mai experimentata Andreea Dragoman (20 de ani), de la CSA Steaua Bucureşti, componentă a lotului naţional.


Iar la Cupa României - tineret, medaliile de bronz au fost împărţite de Elena Zaharia şi mezina Bianca Mei-Roşu (13 ani), ambele de la LPS Constanţa.


XXX



Iată configuraţia podiumurilor în turneul de la Buzău:
Top 16 - seniori: 1. Alexandru Cazacu (CS Mioveni), 2. Paul Mladin (CS Top Star TT Constanța), 3. Alin Spelbuș (CS TT Pristavu Câmpulung) şi Lucian Munteanu (CS Mioveni).

Top 16 - senioare: 1. Daniela Bărzoi (CSM Craiova), 2. Ana Cristina Barbu (CSM Arad), 3. Daniela Găină (CSS Slatina) şi Luiza Popescu (CSM Craiova).

Cupa României - seniori: 1. Alexandru Cazacu (CS Mioveni), 2. Darius Movileanu (CSA Steaua București), 3. Rareș Șipoș (SCM Gloria Buzău) şi Dragoș Bujor (CSA Steaua București).

Cupa României - senioare: 1. Bernadette Szocs, 2. Andreea Dragoman (ambele CSA Steaua București), 3. Tania Plăian şi Adela Strună (ambele CSM Bistrița).

Cupa României - tineret: 1. Andreea Dragoman (CSA Steaua București), 2. Tania Plăian (CSM Bistrița), 3. Elena Zaharia şi Bianca Mei-Roșu (ambele LPS Constanța).

Campionatul Național individual de tineret - masculin: 1. Cristian Chiriță (CSA Steaua București), 2. Iulian Chiriță (CS Voința Câmpulung), 3. Rareș Șipoș (CSM Gloria Buzău) şi Darius Movileanu (CSA Steaua București).

Campionatul Național individual de tineret - feminin: 1. Andreea Dragoman (CSA Steaua București), 2. Elena Zaharia (LPS Constanța), 3. Tania Plăian şi Adela Strună (CSM Bistrița).

Pagina a fost generata in 0.2525 secunde