Constănțeanca Antoanela Manac, campioană națională la duatlon

250

Federația Română de Triatlon a organizat, pentru al doilea an consecutiv, Campionatul Național de duatlon, la Cheile Grădiștei. A fost o zi friguroasă, dar cei prezenți au avut parte de un spectacol sportiv reușit, un concurs compact, cu multe ture de alergare și de bicicletă, ce a dat ocazia spectatorilor să fie conectați încontinuu la evoluția sportivilor.

Campionatul National a fost câștigat la feminin, fără drept de apel, de constănțeanca Antoanela Manac (ACS Atena), urmată la o distanță considerabilă de Vakaria Edit (CSA Steaua) și de junioara Andreea Matei Bobârnac (Olimpia București), Andreea devenind campioană națională la junioare.

În competiția destinată copiilor de 11, 12 și 13 ani, au fost peste 40 de copii la start. La categoria 13 ani fete, câștigătoare a fost Maia Mitan, de la Trident Team Constanța.