Constănțeanca Ana Grosu a strălucit la Naționalele de poliatlon

406

La Bacău, au avut loc întrecerile Campionatului Național de poliatlon pentru copii de 10 și 11 ani, prilej ideal pentru înotătorii constățeni de a-și măsura forțele cu cei mai valoroși sportivi ai țării.

Delegația echipei Atena Sport Club (antrenor Răzvan Florea) a fost formată din 12 sportivi - Alexandra Sârbu, Ioniță Mihnea, Amir Ali, Alexandru Florescu, Darius Teișanu, Matei Trenchea, Rareș Badea, Rareș Calinic, David Cazan, Eva Paraschiv, Ana Grosu și Maria Munteanu.

Cea care a reușit să atragă toate privirile în bazinul de 50 metri a fost Ana Grosu, care s-a impus în probele de 50 metri liber, fluture și spate, și care a terminat pe locul trei în proba de 200 mixt. Foarte aproape de podium a fost în proba de 200 metri liber, acolo unde a terminat pe locul patru. La finalul întrecerii, Ana Grosu, în vârstă de 11 ani, a fost premiată cu locul 1 la poliatlon, categoria fetelor născute în anul 2007.

Încă o medalie a fost câștigată de Eva Paraschiv, în proba de 50 metri fluture - argint.