Cinci medalii pentru „aerobicii” juniori la Campionatele Mondiale de la Baku

310

Rezultate excelente pentru juniorii români la Campionatele Mondiale de gimnastică aerobică de la Baku. În palatul gimnasticii din capitala Azerbaidjanului, tricolorii au cucerit cinci medalii, dintre care una de aur, două de argint şi două de bronz.

Cu 19,850 puncte, Daria Mihaiu şi Darius Branda au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului în proba de perechi mixte, România 2 devansând Rusia (19,800) şi Bulgaria (19,750).

La trio, România 2 (Claudia Ristea, Claudia Gheorghe şi Leonard Manta) a obţinut argintul, cu 19,450 puncte, devansată de Rusia (19,900), dar clasându-se înaintea Ungariei (19,400), cealaltă medalie de argint fiind câştigată la proba de aerobic dance, de Daria Mihaiu, Mirela Frîncu, Larisa Suiu, Vlad Popa, Mădălin Boldea şi Darius Branda, cu 17,300 puncte. Pe primul loc s-a clasat Rusia (17,600), iar Ungaria (17,200) a completat configuraţia podiumului.

La individual masculin, cu 20,200 puncte, Leonard Manta şi-a adjudecat bronzul, primele două poziţii revenindu-le reprezentanţilor Rusiei, Danila Kudinov (20,350) şi Kirill Klimov (20,250). Vlad Popa s-a clasat pe locul şapte, cu 19,800.

Cea de-a doua medalie de bronz a României a venit în proba de grup, unde Leonard Manta, Darius Branda, Daria Mihaiu, Larisa Suiu şi Claudia Gheorghe, cu 19,500 puncte, au terminat în urma Rusiei (19,800) şi a Ungariei (19,675).

În finala la individual feminin, Claudia Ristea a terminat pe locul opt, ultimul, cu 19,150.

„Aerobicii” tricolori sunt însoţiţi la Baku de antrenoarele Cristiana Spînu, Cristina Dulgheroiu şi Mariana Mezei.

Săptămâna aceasta, de joi, 27 mai, până sâmbătă, 29 mai, vor concura la Baku, la cea de-a 16-a ediţie a Campionatelor Mondiale, şi componenţii lotului de seniori.

Annaliese Drăgan a câştigat o medalie de argint şi una de bronz, iar Denisa Mailat, una de argint în probele pe obiecte din cadrul Cupei „Irina Deleanu” la gimnastică ritmică, întrecere găzduită de Sala Polivalentă din Bucureşti.

Annaliese Drăgan şi-a trecut în cont argintul la panglică, cu 21,200 puncte, iar bronzul la cerc, cu 23,800 puncte. Tot la cerc, Denisa Mailat a terminat pe poziţia a doua, cu 24,500 puncte, aurul revenindu-i rusoaicei Lala Kramarenko, cu 26,900 puncte.

România nu a avut nicio reprezentantă pe podium în probele de măciuci şi minge şi nici în concursul de individual compus.

La cea de-a 20-a ediţie a Cupei „Irina Deleanu” au participat peste 400 de gimnaste din 31 de ţări.