235
Box / Români învinşi în sferturile Europenelor de tineret. Rămânem cu două medalii! - boxonline1911-1605790924.jpg

Pugiliştii români Cosmin Hermeziu şi Andreea Alecu au ieşit din cursa pentru medalii la Campionatele Europene de box pentru tineret, competiţie care se desfăşoară, în această perioadă, la Budva (Muntenegru). Ei au ratat calificarea în semifinale, performanţă care le-ar fi asigurat medaliile de bronz.

În sferturile categoriei 69 kg, Cosmin Hermeziu a fost învins la puncte (0-5) de ucraineanul Iuri Zaharieev şi a terminat competiţia pe locul 5, iar la feminin, tot în sferturi, la categoria 75 kg, Andreea Alecu a pierdut la puncte (0-5) în faţa rusoaicei Alina Kantemirova.

Astfel, România rămâne cu cele două medalii pe care şi le-au asigurat Adrian Preda (56 kg) şi Loredana Marin (60 kg).
Adrian Preda va boxa pentru calificarea în finală cu bulgarul Krasimir Djurov, sâmbătă, 21 noiembrie, în timp ce Loredana Marin o va înfrunte în semifinale pe Cristina Chiper (Republica Moldova), vineri, 20 noiembrie.