Box / 10 medalii: bilanţ excelent al României la Europenele de juniori

145

România a încheiat cu un bilanţ excelent - două medalii de aur, două de argint şi şase de bronz - Campionatele Europene de box pentru juniori de la Sofia (Bulgaria).

Ultimul titlul de campion european a fost cucerit de Daniel Gîrleanu (cat. 54 kg), care l-a învins, la puncte (3-2), pe ucraineanul Aider Abduraimov.
În schimb, Ionuţ Chiriac (cat. 52 kg) şi Ana Romanţov (cat. 48 kg) au pierdut finalele disputate miercuri, 2 decembrie. Chiriac s-a ales cu medalia de argint, după ce a pierdut la puncte (1-4) finala cu rusul Stepan Şalapanov, iar Ana Romanţov a fost învinsă (0-5) în finală de rusoaica Alena Tremasova.

Cele şase medalii de bronz au fost obţinute de Ionuţ Pavel (cat. 46 kg), Saly Palapiuc (cat. 48 kg), Doruleţ Ţiu (cat. 60 kg), Andra Sebe (cat. 60 kg), Alina Creţu (cat. 66 kg), Maria Cimpoeru (cat. 75 kg).

În clasamentul pe medalii, România a ocupat locul al treilea, după Rusia (16 medalii de aur, 4 de argint, 2 de bronz) şi Ucraina (5-4-11), dar şi în ierarhia pe puncte (24 puncte), de asemenea, după Rusia (106) şi Ucraina (45).