Bianca Andreescu a lovit-o fără să vrea pe Venus Williams

285

După game-ul 8 al meciului din sferturile de finală ale turneului de la Auckland, pierdut de Bianca Andreescu, pe propriul serviciu, in fata lui Venus Williams, canadianca cu origini românești a fost la un pas de a-l lovi pe unul dintre copiii de mingi, încercând să returneze o minge către partea de teren a americancei, care urma la serviciu.

Totuși, mingea trimisă de Bianca, care a trecut milimetric pe lângă capul copilului, s-a îndreptat către Venus, care era întoarsă cu spatele, stergându-se pe mâini cu prosopul. Se pare ca aceasta a fost lovită de minge, iar americanca a privit-o pe Bianca cu multă răceală.

În meciul precendent, Bianca Andreescu a reușit una dintre marile surprize ale începutului de sezon, ea calificandu-se in sferturile de finală ale turneului de la Auckland după o victorie destul de clară în fața danezei Caroline Wozniacki.

Canadianca cu origini românești s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-4, în două ore și 13 minute de joc.

Jucătoarea aflată pe locul 152 în clasamentul WTA trecuse în runda inaugurală de Timea Babos.