Liga Naţională de baschet masculin

BC Athletic Neptun Constanţa, două înfrângeri în turneul de la Craiova

137

Echipa masculină de baschet BC Athletic Neptun Constanţa a încheiat fără victorie cel de-al treilea turneu al Ligii Naționale, găzduit de Sala Polivalentă din Craiova.

În primul meci, „Gladiatorii din Tomis” au înfruntat echipa gazdă, SCM U Craiova, duelul fiind unul extrem de echilibrat, chiar dacă antrenorii Alexandru Olteanu, Bogdan Ivanovici și Vladimir Mihai nu au putut conta pe serviciile a doi jucători importanţi, Iulian Orbeanu și Siler Schneider. Ambii au făcut deplasarea cu echipa, însă nerefăcuți fizic după turneul de la Constanța: Orbeanu cu probleme la umăr, iar americanul cu probleme musculare la picior.

Primul sfert s-a încheiat la egalitate, 18-18, dar a urmat un sfert secund slab al Constanţei, 4-19, astfel că, la pauza principală, oltenii aveau avans de 15 puncte. O diferenţă care avea să se dovedească decisivă în economia jocului, cu atât mai mult cu cât şi sfertul trei a fost câştigat, la limită, 14-13, tot de craioveni.

BC Athletic Neptun a avut un final de partidă mai bun, şi-a adjudecat sfertul patru (26-18), dar nu atât de categoric pentru a putea întoarce soarta jocului, iar Craiova s-a impus cu scorul de 69-61.

Trevor John, Dani Mâinea și Cristi Mâinea au fost principalii marcatori ai Constanţei, dar de remarcat este şi evoluţia tânărului Ștefan Gribinic, care a făcut unul dintre cele mai bune meciuri ale sale în cele 12 minute pe parchet.

În meciul al doilea, adversara Constanţei a fost Dinamo Bucureşti, care a controlat jocul cu autoritate.
Dinamo şi-a adjudecat sferturile unu, doi şi patru (27-13, 16-15, respectiv 20-10), sfertul trei s-a încheiat la egalitate (16-16), astfel că echipa bucureşteană s-a impus cu scorul final de 79-54.

Cu 13 puncte şi trei assist-uri, Cristian Mâinea a fost, alături de Mario Lazăr (12 recuperări), unul dintre cei mai buni „gladiatori”, iar la capitolul câştiguri trebuie trecut şi debutul în Liga Naţională, la doar 17 ani, a lui Octavian Dobre, junior de la CSS1 - Athletic Constanța.

Programul Ligii Naţionale de baschet masculin, ediția 2020/21, continuă cu turneul cu numărul patru, care se va desfășura pe 6 şi 7 ianuarie, incluzând 12 partide. Cele trei turnee vor fi găzduite de Sibiu, Craiova şi Voluntari.

Miercuri, 6 ianuarie, de la ora 16.30, în direct la Digi Sport 3, BC Athletic Neptun Constanța va întâlni pe SCM Timișoara, iar joi, 7 ianuarie, de la ora 17.15, în direct la Digi Sport 3, adversara constănţenilor va fi CSM CSU Oradea.