BC Athletic Neptun a eliminat Rapidul şi continuă cursa în Cupa României

153

BC Athletic Neptun Constanţa este prima echipă calificată în turul al doilea al Cupei României la baschet masculin, ediţia 2021-2022. După ce se impuseseră în prima manşă a duelului cu Rapid Bucureşti, la Sala Sporturilor, scor 82-69, „Gladiatorii din Tomis” au mers în fieful feroviarilor decişi să facă o partidă mare.

Așa cum era de aşteptat, meciul din retur nu a semănat deloc cu meciul de la Constanţa, iar la pauza mare, diferenţa era de un singur punct în favoarea Rapidului, după ce gazdele şi-au adjudecat primul parţial (19-16), iar oaspeţii pe cel secund (16-14).

Parţialul al treilea a revenit Constanţei, 17-16, însă în parţialul al patrulea, Rapidul a ridicat nivelul de joc şi a dominat la recuperările ofensive, finalizând foarte multe oportunităţi venite de pe urma recuperărilor. A fost 26-13 pentru Rapid, o diferenţă de fix 13 puncte, similară cu cea de la Constanţa. „Gladiatorii” ar fi putut închide meciul în timpul regulamentar, însă ultimul atac a fost ratat, astfel că a fost nevoie de o repriză de prelungiri, una pe care Constanţa şi-a adjudecat-o (11-6), iar scorul final pe tabelă a fost 81-73 pentru Rapid.

Cu 18 puncte, Jakob Kowalik Lowrance a fost principalul marcator al BC Athletic Neptun, americanul reuşind şi nouă recuperări, în timp ce slovenul Zan Kozic a furnizat coechipierilor cinci pase decisive.

Echipa antrenată de Alexandru Olteanu merge mai departe în Cupa României şi se pregăteşte pentru debutul în Liga Naţională, unde va juca, pe 1 octombrie, pe terenul celor de la CSU Sibiu.