Liga Națională de baschet masculin

BC Athletic, învinsă în deplasarea de la Voluntari

184

Echipa BC Athletic Constanța a fost învinsă, scor 73-94, sâmbătă seară, în deplasare, de CSO Voluntari, într-o partidă contând pentru Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin.

Pentru "Gladiatorii din Tomis", principalii marcatori au fost Deondre Ray 22 p (6x3p), Brandon Lockhart (19), Daniel Mâinea (15) și Alin Andrieș (9).

23 jucători autohtoni născuți după 1 ianuarie 1996 au fost utilizați în cadrul etapei a 3-a în Grupa Galbenă a Ligii Naționale de baschet masculin - ediția 2018/19, se arată într-o statistică realizată de 24secunde.ro. Similar meciurilor anterioare, Baschet Club Athletic Constanța este echipa care a acordat cele mai multe minute de joc tinerilor autohtoni.

De altfel, din cadrul acestei echipe se evidențiază cel mai productiv jucător tânăr al etapei. Este vorba despre Daniel Ștefan Mâinea, jucător ce a totalizat 15 puncte și a avut un indice de 16 la eficiență în cele 26 minute de joc.