142
Baschet / CSM CSU Oradea s-a calificat în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup - baschetoradea-1616598929.jpg

Echipa masculină de baschet CSM CSU Oradea a reuşit să acceadă în sferturile de finală ale FIBA Europe Cup, după ce s-a impus în faţa puternicei echipe ucrainiene BC Dnipro, cu scorul de 78-72 (18-19, 20-16, 20-15, 20-22), într-un joc disputat în Arena „Antonio Alexe”, contând pentru prima fază a play-off-ului competiţiei continentale derulată sub egida FIBA.

În primul meci din „bula epidemiologică” de la Oradea, BC CSU Sibiu a fost foarte aproape de victorie în confruntarea cu incomoda grupare italiană Unahotels Reggio Emilia, echipa pregătită de antrenorul Dan Fleşeriu cedând într-un final de infarct, scor 61-65 (15-17, 19-13, 13-17, 14-18).

În urma acestor rezultate, miercuri, 24 martie, de la ora 19.00, CSM CSU Oradea se va întâlni cu Unahotels Reggio Emilia, într-o partidă care va decide numele echipei ca va accede în „careul de aşi” al FIBA Europe Cup, ediţia 2020-2021. Partida va fi transmisă în direct de Digi Sport.