284
Atletism / România, nouă medalii și locul 1 în clasamentul pe națiuni la Balcaniada de alergare montană - atletismmontan-1621167116.jpg

Delegaţia României a cucerit nu mai puţin de nouă medalii - trei de aur, trei de argint şi trei de bronz - la cea de-a 13-a ediţie a Campionatelor Balcanice de alergare montană de la Câmpulung Moldovenesc, informează Federaţia Română de Atletism.

La startul competiţiei, s-au aliniat 64 de sportivi reprezentând şase naţiuni: Ucraina, Turcia, Slovenia, Republica Moldova, Bulgaria şi România.

La senioare, Monica Mădălina Florea s-a impus cu timpul de 1 h 06 min 01 sec 24/100 pe distanţa de 12.000 metri, urmată de conaţionala Ingrid Mutter, 1 h 06 min 23 sec 78/100, şi de slovena Nusa Mali (1:06:35.67).

În clasamentul pe echipe, România a ocupat primul loc, urmată de Turcia şi Bulgaria.

În concursul individual al seniorilor, s-a impus slovenul Timotej Becan, în 57 min 22 sec 85/100 (12 km), urmat de românii Leonard-Albert Mitrică (58:48.55), Viorel Andrei Palici (59:10.71) şi Cristian-Marian Moşoiu (1:00:37.13).

La echipe, România a obţinut aurul, urmată de Slovenia şi Ucraina.

În competiţia individuală a junioarelor (6 km), victoria a revenit bulgăroaicei Iasna Petrova, în 34 min 17 sec 49/100, urmat de turcoaicele Zeynep Tas (35:34.77) şi Fadime Ayazma (37:40.80).

Turcia a ocupat primul loc în clasamentul echipelor, urmată de Bulgaria şi România.

La juniori (6 km), primele două locuri la individual au fost ocupate de turci, Mehmet Vefa Aydemir (28:39.70) şi Ozan Gunen (28:47.21), bronzul revenind românului Andrei Ihnatiuc (28:53.75).

Turcia s-a clasat pe prima poziţie în topul echipelor, urmată de România şi Slovenia.