Atletism / Alina Rotaru Kottmann, medaliată cu bronz la Kip Keino Classic de la Nairobi

118
Atletism / Alina Rotaru Kottmann, medaliată cu bronz la Kip Keino Classic de la Nairobi - 10231654238871632813590567953886-1632045421.jpg

Atleta română Alina Rotaru Kottmann, fostă studentă/masterandă a Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii „Ovidius” Constanţa, s-a clasat pe locul al treilea în proba de săritură în lungime la reuniunea atletică Kip Keino Classic de la Nairobi (Kenya), ultima etapă a circuitului World Athletics Continental Tour Gold.

Alina Rotaru Kottmann a sărit 6,50 metri la ultima încercare, după ce până atunci cea mai bună încercare a sa măsura 6,34 m, informează Federaţia Română de Atletism.

Concursul a fost câştigat de Milica Gardasevic (Serbia), cu 6,68 metri, iar pe locul secund s-a clasat Magdalena Zebrowska (Polonia), cu 6,52 metri.