Arbitrii meciului Phoenix CSU Simona Halep - BC Sirius Târgu Mureş, suspendaţi!

122
Arbitrii meciului Phoenix CSU Simona Halep - BC Sirius Târgu Mureş, suspendaţi! - 25321530767477205552679374367285-1636632983.jpg

Prestaţia foarte slabă a brigăzii de arbitri delegată la partida dintre echipele Phoenix CSU Simona Halep şi BC Sirius Târgu Mureş, disputată în data de 6 noiembrie, la Sala Sporturilor din Constanţa, în cadrul etapei a şasea a Ligii Naţionale de baschet feminin, nu a rămas fără urmări.

Ionuţ Barbu, Andrei Vizitiu, Laszlo Bojte au primit calificativ slab, iar în urma raportului comisarului Federaţiei Române de Baschet, membrii Colegiului Central al Arbitrilor, întruniţi în şedinţă, au luat decizia de a-i suspenda pe arbitrii meciului de la Constanţa.

„În urma analizei rapoartelor şi a vizionării integrale a jocului, au fost constatate greşeli repetate de interpretare a Regulamentului Oficial al Jocului de Baschet de către întreaga brigadă de arbitri de-a lungul întregii partide, fără a influenţa rezultatul final al jocului, astfel că CRAbC decide:

- suspendare 2 (două) etape, conform articolului 54 al Regulamentului de Organizare şi Funcţionare a Activităţii Arbitrilor de Baschet din România a tuturor membrilor brigăzii de arbitri (Ionuţ Barbu, Andrei Vizitiu, Laszlo Bojte)”, au transmis reprezentanţii Federaţiei Române de Baschet.

Phoenix CSU Simona Halep s-a impus în faţa celor de BC Sirius Târgu Mureş după o partidă dramatică, decisă după o repriză de prelungiri, scor 62-58.