Antoanela Manac, cea mai bună performanță din carieră, la Europene

260

Constănțeanca Antoanela Manac a obținut o performanță notabilă la Campionatul European de Thriatlon Sprint, competiție care a avut loc la Kazan, în Rusia.

Desemnată în 2018 "sportivul anului" de către Federația Română de Triatlon, Antoanela Manac a terminat concursul pe locul 7, ceea ce reprezintă cea mai bună clasare a sa până în prezent la Europene, în întrecerea elitelor.
Sportiva în vârstă de 23 de ani este foarte încântată de performanța obținută, chiar dacă, spune ea, traseul a fost unul extrem de complicat.

"Ca la orice Campionat European, traseul nu a fost unul ușor. În această cursă, bicicleta a fost partea cea mai solicitantă, pentru că am avut de parcurs patru ture de 5 kilometri, foarte tehnice, cu diferență de nivel. Mulțumesc tuturor celor care m-au încurajat și celor care mă susțin", a declarat Antoanela Manac.
Sportiva a plecat deja spre Kazahstan, la Almaty, acolo unde va participa, în această săptămână, la o altă cursă de Thriatlon Sprint.