Andrea Dovizioso a câștigat Marele Premiu al Qatarului, la Moto GP

670

Pilotul italian Andrea Dovizioso (Ducati) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Qatarului la motociclism viteză, prima etapă a sezonului de MotoGP, după ce l-a învins pe linia de sosire pe campionul en titre, spaniolul Marc Marquez (Honda), relatează AFP.

Singura cursă nocturnă din campionatul MotoGP fusese câștigată de Dovizioso (32 ani) și anul trecut pe circuitul de la Losail, italianul terminând pe locul secund în precedenții doi ani

Marquez a fost devansat de italian cu doar 023/1000, locul al treilea fiind ocupat de britanicul Cal Crutchlow (Honda-LCR), la 320/1000.

Spaniolul Maverick Vinales (Yamaha) a plecat din pole position, dar a ratat startul. ''Veteranul'' Valentino Rossi (Yamaha), plecat de pe locul 14, a reușit o excelentă cursă de recuperare, încheind pe locul cinci.

La Moto2 s-a impus italianul Lorenzo Baldassarri (Kalex), devansându-l pe ultimii metri pe elvețianul Thomas Luthi (Kalex), cu 026/1000, în timp ce germanul Marcel Schrotter (Kalex) a fost al treilea.

Japonezul Kaito Toba (Honda) a câștigat cursa de la Moto3, în fața italianului Lorenzo Dalla Porta (Honda) și a spaniolului Aron Canet (KTM). A fost primul succes pentru Toba (18 ani), în 37 de starturi la Moto3.