Adversar în premieră pentru Simona Halep! Ocupă locul 38 WTA

230

Jucătoarea kazahă Iulia Putințeva o va întâlni pe românca Simona Halep în runda a treia a turneului de tenis Australian Open, după ce a învins-o, joi, la Melbourne, pe americanca Danielle Collins, cap de serie numărul 26, cu 6-4, 2-6, 7-5, relatează Agerpres.

Putințeva (25 ani, 38 WTA) a avut nevoie de două ore și 36 de minute pentru a trece de Collins (26 ani, 25 WTA). Collins a avut 3-1 în primul set, dar Putințeva a luat patru ghemuri la rând și a câștigat cu 6-4. În actul secund, Collins a rupt echilibrul la 2-2, reușind o serie de patru ghemuri grație căreia a egalat la seturi. În decisiv, Putințeva a început mai bine, a condus cu 2-0 și și-a păstrat avantajul break-ului până la 5-4, când americanca a reușit să egaleze (5-5), după ce kazaha a avut minge de meci. Putințeva a reușit apoi un break alb și a învins cu 7-5.

În ultimii trei ani, Putințeva s-a oprit în turul secund la Melbourne, singura dată când a ajuns în runda a treia fiind în 2016. Cel mai bun rezultat al său la un Mare Șlem rămâne atingerea sferturilor de finală la Roland Garros, în 2016 și 2018.

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat în runda a treia la Australian Open, după ce a învins-o, joi, fără probleme pe britanica Harriet Dart, cu 6-2, 6-4. Halep și Putințeva se vor înfrunta în premieră în circuitul profesionist.