Sorana Cîrstea, eliminată de o adversară modestă în primul tur la Jurmala (WTA)

123
Sorana Cîrstea, eliminată de o adversară modestă în primul tur la Jurmala (WTA) - soranacirstea31400x760-1563883828.jpg

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de rusoaica Valentina Ivahnenko în două seturi, cu 6-0, 6-4, marți, în prima rundă a turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, scrie Agerpres.

Cîrstea (29 ani, 96 WTA) a cedat după o oră și 28 de minute de joc, în fața unei adversare de 26 de ani, care se află pe locul 228 în lume. Cea mai bună clasare a rusoaicei a fost locul 167, ocupat în urmă cu un an.

Cîrstea, care săptămâna trecută pierdea în primul tur la București în fața altei jucătoare din afara top 200, Jaqueline Cristian (210 WTA), a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă în circuitul WTA.

Sorana a fost umilită în primul set, cedat la zero, în care a reușit doar 12 puncte, doar 4 pe propriul serviciu, în 23 de minute.

Cîrstea a început bine actul secund, cu break, dar apoi Ivahnenko, venită din calificări, s-a desprins la 3-1. Românca a reușit egalarea (3-3), apoi fiecare și-a făcut serviciul, 4-4, rusoaica a preluat conducerea cu 5-4 și a încheiat cu break. Cîrstea va primi un cec de 1.694 de euro și un punct WTA.

Sorana Cîrstea câștigase clar primul său duel cu Ivahnenko, în 2016, în primul tur la Mallorca, pe iarbă, cu 6-3, 6-0.

Ivahnenko va juca în optimi cu o altă româncă, Irina Bara. Românca s-a impus în ambele confruntări directe, în 2017 în sferturi la Bastad (25.000 dolari), când rusoaica a abandonat la 6-1, 1-0, și în 2018 în primul tur la Biarritz (80.000 dolari), cu 6-4, 6-4.