X
X
Mai multe ştiri online:

Riscul terapiei necontrolate cu antibiotice

Ştire online publicată Vineri, 17 Iulie 2015. Autor: Andreea NĂSTASE
Candidoza reprezintă cea mai frecventă cauză de infecție fungică la persoanele cu imunitate redusă. Aceasta se produce mai ales pe fondul utilizării necontrolate a medicamentelor de tip corticoizi sau antibiotice.

"Candidoza intestinală este diagnosticată în special în cazul pacienților care au luat antibiotice pentru o perioadă lungă de timp, fără recomandare medicală și fără probiotice. Aceasta este o infecție care apare în urma dezvoltării rapide a unei ciuperci asemănătoare unui ferment și care, în cele mai multe dintre cazuri, poate crește pe toată suprafața tubului digestiv, nu doar în vagin, așa cum știu majoritatea pacienților. Diagnosticarea începe cu un exudat faringian, repetat la un interval de câteva săptămâni, și continuă cu investigații copro-parazitologice. Pacientul trebuie să urmeze un regim drastic, fără alimente acide, care să fermenteze și să urmeze un tratament individualizat care să conțină și probiotice. Acestea reechilibrează flora intestinală și reduce complicațiile, care, netratate, pot duce până la ulcere și cancer", explică dr. Cristina Cristache, medic primar chirurg, cu competențe în proctologie și nutriție, în cadrul On Clinic Constanța. 

Distribuie :

Articole de la acelaşi autor

Top ştiri din ultimele 7 zile

ziare & stiri Revista presei
Inchide
Pagina a fost generata in 0.375 secunde