Cine sunt laureaţii Festivalului Național „Dobroge, vatră de folclor”

Marţi, 08 Septembrie 2020, 18:37
163
Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța, împreună cu Asociația Culturală a Coregrafilor, Scenariștilor și Actorilor Liber Profesioniști și Amatori, a desfășurat, în perioada 1 septembrie - 6 septembrie, a 13-a ediție a Festivalului Național „Dobroge, vatră de folclor”.

Festivalul s-a desfășurat pe următoarele secțiuni:

Secţiunea interpretare - solişti vocali: - cu vârste cuprinse între 7-25 ani (7-10 ani; 11-14 ani; 15-19 ani; 20-25 ani);

Secţiunea solişti instrumentişti: - cu vârste cuprinse între 7-25 ani (7-10 ani; 11-14 ani; 15-19 ani; 20-25 ani);

Secţiunea coregrafie dans popular: - cu vârste cuprinse între 7-25 ani - mixt;

Secţiunea grupuri vocal folclorice: - cu vârste cuprinse între 7-25 ani - mixt;

Secţiunea solişti vocali, solişti instrumentişti, grupuri vocal folclorice, grupuri de dansatori pentru persoane cu dizabilităţi: - cu vârste cuprinse între 7-35 ani.



Având în vedere situația excepțională generată de pandemia Covid-19, evenimentul dedicat tinerilor pasionați de folclor s-a desfășurat în mediul online, prin intermediul Link Press TV.

Ansambluri participante: AF Ciuleandra (Prahova), AF Posada (Argeş), AF Balada Bistriţa Năsăud (Bistriţa), AF Ihtis (Botoşani), AF Ulmişoru (Olt), AF Astras (Constanţa), AF Someşul Apahida (Cluj), AF Grup Vocal Cetiniţa Focşani (Vrancea), AF Româncuţa Cumpăna (Constanţa), AF Bujorelul Perişor (Dolj), AF Grup Vocal Codanele Dobrogei (Constanţa).

„Aflat la cea de-a 13-a ediţie, Festivalul «Dobroge, vatră de folclor» a dorit să valorifice potențialului artistic oferit de către tineri într-un cadru unic, fiind unul dintre cele mai durabile evenimente dedicate tinerilor din ţară”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, directorul executiv al DJST Constanţa, Mariana Solomon.

XXX

Iată-i şi pe laureații festivalului:

1. Ștefania Luzinschi (Constanța);

2. Nicoleta Burduhos (Bistrița);

Trofeul festivalului: Teia Patricia Ploscariu (Timiș) - categoria 7-10 ani;

Premiul I

a. Iustin Vișan (Focșani);

b. Casian Mihail Vlădescu (Caransebeș);

c. Maria Chiruța (Constanța);



Premiul II

Ana-Maria Baltă (Constanța);

Trofeul Festivalului - Daria Moanţă (Olt) - categoria 11-13 ani;

Premiul I

a. Miriam Stan (Timiș);

b. Claudia Ivăncuță (Vrancea);

c. Bianca Liță (Mangalia);

Trofeul Festivalului - Oana Buture (Vrancea) - categoria 14-18 ani;

Premiul I

a. Elena Sofronie (Vrancea);

b. Justina Maria Păun (Vrancea);

Trofeul festivalului Instrumental - saxofon - Casian Mihail Vlădescu (Caransebeș);



În cadrul secțiunii Coregrafie

Trofeul Festivalului - AF Someșul Apahida și AF Balada Bistrița Năsăud;

Pe secțiuni:

a. AF Ulmişoru;

b. AF Posada;

c. AF Astras;

d. AF Cetiniţa;

e. AF Ciuleandra. 



Articole pe aceeasi tema

Pagina a fost generata in 0.1716 secunde