Gimnastică ritmică / Andreea Verdeş, cel mai bun rezultat al României la Cupa Mondială de la Cluj

de Sorin MIHALACHE Duminică, 17 Octombrie 2021 221
Sportiva română Andreea Verdeş, de la CS Corrado Iaşi, s-a clasat pe locul şase în concursul la individual compus din cadrul Cupei Mondiale desfăşurate, la sfârşitul acestei săptămâni, în BT Arena din Cluj Napoca.
Andreea Verdeş a acumulat 94,100 puncte, în timp ce Annaliese Drăgan, de la CS Sportul Studenţesc, s-a clasat pe locul 13, cu 83,950 puncte, informează Federaţia Română de Gimnastică Ritmică.
Andreea Verdeş s-a calificat în finalele de la cerc, minge, măciuci şi panglică, în timp ce Annaliese Drăgan a prins finala de la cerc.
Concursul a fost câştigat de Boriana Kalein, din Bulgaria, vicecampioana europeană de anul acesta, clasată pe locul cinci la JO de la Tokyo, impunându-se cu un punctaj total de 103,700. Ea a fost urmată pe podium de italianca Milena Baldassarri (99,600 p), şi de rusoaica Daria Trubnikova (99,300 p).
La grup, Italia a ieşit învingătoare, cu 90,150 puncte, urmată la distanţă de Germania (73,900 p) şi Franţa (73,700 p).