Volei feminin / România s-a calificat la turneul final al CE de cadete

323
1
Selecționata României s-a calificat la turneul final al Campionatului European de volei pentru cadete 2013, după ce a învins, ieri, Bulgaria cu scorul de 3-1 (22-25, 25-23, 25-17, 25-12) și a ocupat locul secund în Grupa D a preliminariilor, la Nova Gorica (Slovenia).

Tricolorele au obținut victoria după o oră și 39 de minute. În clasamentul final, România a fost devansată de Slovenia, 15 puncte, fiind urmată de Bulgaria, 6 p, Croația, 6 p, Slovacia, 3 p, Israel, 3 p (ultimele două cu un joc mai puțin).

Turneul final va avea loc în perioada 29 martie - 7 aprilie.