Victorie lejeră pentru Simona Halep, în turul doi al turneului de la Doha

152

Jucătoarea de tenis Simona Halep, nr. 2 mondial, s-a calificat fără emoții în optimile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari, după victoria de ieri, scor, 6-3, 6-0, cu rusoaica Ekaterina Makarova.

Halep (26 ani), care a revenit astfel cu dreptul după finala pierdută la Australian Open și după ce s-a recuperat în urma problemelor de la gleznă, s-a impus într-o oră și 11 minute în fața unei adversare de 29 de ani, care ocupă locul 36 în ierarhia mondială.

Deși a întâmpinat probleme la serviciu, punând în teren prima minge doar în 50 la sută din cazuri, Halep a avut procentaje bune la punctele obținute cu ambele servicii (72%, respectiv 55%).

Constănțeanca are acum 4-2 în întâlnirile directe cu Makarova, Simona abandonând la precedenta confruntare, anul trecut, în sferturi la Washington.

Grație acestei victorii, românca și-a asigurat un cec de 33.750 dolari și 105 puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova (27 ani, 15 WTA).