Liga Națională de baschet masculin

Victorie cu CSM Focșani! BC Athletic urcă pe locul 4

222

Baschet Club Athletic a obținut o victorie extrem de importantă la Sala Sporturilor din Constanța. Echipa antrenată de Alexandru Olteanu a primit vizita CSM-ului Focșani, în etapa cu numărul 11, în Grupa Valorică B din Liga Națională, și s-a impus finalmente cu scorul de 65-61.

Partida a început favorabil oaspeților. Formația din Vrancea a câștigat primul act cu 11-9 și s-a menținut în avantaj până la jumătatea secvenței a 2-a. Repriza s-a terminat cu un parțial de 21-7 în favoarea constănțenilor, aceștia desprinzându-se la 38-28. Diferența a urcat la un maximum de 14 "lungimi" în repriza secundă. Echipa din Focșani nu a renunțat și a reușit să se apropie pe tabela de marcaj, dar gazdele s-au menținut în avantaj până la final.

Darian Bryant a totalizat 14 puncte, Cristian Mâinea a adăugat 13 puncte, 4 intercepții, iar Rahsaan Williams a terminat cu 8 puncte, 17 recuperări și 5 capace pentru Constanța.

În urma acestui rezultat, BC Athletic a urcat pe locul 4 în clasamentul Grupei Valorice B.