94
Veste bună pentru ciclismul românesc. Eduard Grosu, locul 5 într-o etapă din Turul Italiei - f1143231328840461000-1432359259.jpg

Etapa a 13-a a Turului ciclist al Italiei a fost cu noroc pentru debutantul român Eduard Grosu, unul dintre remarcații zilei, clasat la un sprint masiv pe un excelent loc 5, în același timp cu învingătorul, italianul Sacha Modolo, iar tricoul roz a fost preluat de Fabio Aru, scăpat de o căzătură în care a fost prins fostul lider, Contador, scrie realitatea.net.

Celălalt rutier român prezent în selectul pluton al acestui mare tur, tot debutant, Serghei Țvetcov (Androni), a sosit pe locul 152 în etapă, cu 2'47" întârziere, și se află la general pe locul 159, la 2h37'36", în același clasament Grosu ocupând locul 169, la 2h51'22". În cursă au mai rămas 182 de cicliști.

Etapa a 14-a, de azi, reprezintă încă o piatră de încercare pentru cicliști, fiind programat un contratimp individual pe nu mai puțin de 59,4 km, între Treviso și Valdobbiadene.