Liga Națională de handbal masculin

Tot mai puternici! HCDS a administrat Timișoarei prima înfrângere a stagiunii

293
Tot mai puternici! HCDS a administrat Timișoarei prima înfrângere a stagiunii - totmai-1539524669.jpg

Handbaliștii de la HC Dobrogea Sud au obținut, sâmbătă seară, cea de-a treia victorie a stagiunii la Sala Sporturilor: 25-19 cu SCM Politehnica Timișoara, în etapa a 6-a a Ligii Naționale.

Jucătorii constănțeni au avut un debut de partidă foarte bun și s-au desprins, practic, încă de la pauză în câștigătoare, avantajul de patru goluri (13-9) fiind perfect administrat și în repriza secundă.

Ca de fiecare dată, confruntarea cu bănățenii a fost una cu scântei, antrenorul Politehnicii, Pero Milosevic, primind pe final cartonaș roșu, pentru proteste repetate.

Astfel, Timișoara suferă prima înfrângere a stagiunii, în timp ce HCDS acumulează 12 puncte și urcă pe locul 5 în clasament.

Sâmbătă, marcatorii Constanței au fost: Chikovani (5), Crnoglavac, Vujovic, Nistor (câte 4), Csog (3), Malinovic (2), Kevic, Markoski și Mocanu (câte 1).

Iată și rezultatele celorlalte jocuri ale rundei: Dinamo București - CSM Bacău 36-28, HC Buzău - Universitatea Cluj 31-21, Steaua București - CSM București 24-27, CS Minaur Baia Mare - CSU Suceava 32-27, AHC Potaissa Turda - CSM Focșani 28-31, AHC Dunărea Călărași - CSM Făgăraș 31-23.

v v v

Pentru Dobrogea Sud, urmează, miercuri, meciul din Cupa României, în deplasare, cu HC Botoșani, apoi, sâmbătă, 20 octombrie, jocul cu CSU Suceava, tot în deplasare.