Tenis / Nadal a câștigat turneul ATP Masters 1.000 de la Roma

92

Tenismanul spaniol Rafael Nadal a câștigat duminică turneul ATP Masters 1.000 de la Roma pentru a opta oară în cariera sa, învingându-l în finală, cu 6-1, 1-6, 6-3, pe germanul Alexander Zverev, la capătul unui joc întrerup de două ori din cauza ploii.

Această victorie, obținută în fața deținătorului titlului, îi permite lui Nadal să revină începând de luni în fotoliul de lider al clasamentului mondial, din care fusese detronat de elvețianul Roger Federer.

Campionul iberic și-a trecut în palmares al 78 titlu ATP din cariera sa și al 32-lea de categoria Masters 1.000, transmite Agerpres.ro.

Rafael Nadal este cel mai bun jucător pe zgură din istoria tenisului, având 408 victorii și doar 36 de înfrângeri, subliniază agenția EFE. El este și anul acesta principalul favorit al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros (27 mai - 10 iunie), pe care l-a câștigat de zece ori până acum.