Tenis / Maria Sharapova și Petra Kvitova, eliminate în primul tur la Wimbledon

165
Tenis / Maria Sharapova și Petra Kvitova, eliminate în primul tur la Wimbledon - mariasharapova-1530683001.jpg

Jucătoarea rusă de tenis Maria Sharapova a fost eliminată în primul tur la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. A fost a doua eliminare-surpriză a zilei, după ce și Petra Kvitova a fost înfrântă, marți, în turul 1 al competiției.

Maria Sharapova a fost învinsă de compatrioata sa Vitalia Diatchenko, 6-7 [3], 7-6 [3], 6-4.

În turul doi, Diatchenko va evolua contra americancei Sofia Kenin.

Maria Sharapova, locul 24 WTA, era pe partea de tablou a Simonei Halep.

Și jucătoarea cehă Petra Kvitova, locul 7 mondial, și dublă câștigătoare la Wimbledon, a fost eliminată, marți, încă din primul tur, fiind învinsă de belarusa Aliaksandra Sasnovich, locul 50 mondial, scor 6-4, 4-6, 6-0.

În turul doi, Sasnovich va evolua contra americancei Taylor Townsend.

Și Kvitova era pe partea de tablou a Simonei Halep și s-ar fi putut întâlni în sferturi.