Tenis / Maria Șarapova, calificată în sferturile de finală la Tianjin

94

Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Tianjin (China), dotat cu premii totale în valoare de 426.750 dolari, învingând-o în două seturi, 7-5, 6-3, pe poloneza Magda Linette, într-o partidă disputată joi.

Șarapova (30 ani), care participă la această competiție în baza unei invitații primite din partea organizatorilor, a avut nevoie de o oră și 39 minute de joc pentru a se impune în fața adversarei sale, care i-a pus probleme mai mari doar în primul set.

Rusoaica, fost nr.1 mondial, aflată în prezent pe locul 86 WTA, se va lupta pentru un loc în semifinale cu câștigătoarea partidei dintre Iulia Putințeva (Kazahstan/N.8) și Stefanie Voegele (Elveția), transmite Agerpres.ro.