Tenis / Buzărnescu, învinsă de Kvitova în finala de la Praga

203

Mihaela Buzărnescu, locul 37 WTA și cap de serie 7, a pierdut, sâmbătă, a doua finală WTA de simplu a carierei sale, scor 6-4, 2-6, 3-6 cu sportiva cehă Petra Kvitova (10 WTA și cap de serie 2), la turneul de la Praga, cu premii totale de 250.000 de dolari.

Buzărnescu, care vineri a împlinit 30 de ani, a avut poarte de un turneu aproape perfect, pe parcursul căruia a pierdut doar un set. Românca le-a învins pe Haddad Maya (6-1, 7-5), Lottner (6-0, 7-6), Kristyna Pliskova (6-2, 6-3) și Giorgi (4-6, 6-3, 7-5).

De partea cealaltă, sportiva din Cehia le-a eliminat pe Smitkova (6-1, 6-3), Vikhlyantseva (6-3, 6-1), Siniakova (6-3, 6-3) și Zhang (7-6, 6-0).

De notat este și faptul că românca a jucat și finala de dublu de la Praga: Buzărnescu și Marozava au fost învinse de cuplul Melichar/Peschke, cu 4-6, 2-6.

Calificarea în finala de la Praga i-a adus Mihaelei cea mai bună clasare a carierei. Buzărnescu va urca pe locul 32 în ierarhia WTA și acolo va rămâne săptămâna viitoare, indiferent de rezultatul ultimului act.

Românca a acumulat 1.393 de puncte și, dacă se va impune în finală, va ajunge la 1.493 de puncte. Ocupanta locului 31, Anastasia Pavlyuchenkova, are 1.520 de puncte.

De partea cealaltă, Kvitova (28 de ani) e pe locul 10, cu 3.450 de puncte și nu poate urca mai mult în clasament. Sloane Stephens e pe 9 (3.939).

După meciurile de senzație de la Praga, Mihaela Buzărnescu va merge la Madrid, acolo unde o va întâlni în primul tur al turneului pe Maria Șarapova, campioana din 2014. Atunci, rusoaica a învins-o în finală pe Simona Halep.